8-NÄDALANE
Mindfulnessi kursus
Teadlikkus endas toimuvast on täna üheks olulisemaks oskuseks stressi ja enese ülereaktsioonide juhtimises, konkurentsieelises, suhete hoidmises, muudatustega toime tulemises jne.
Tuhanded uuringud kinnitavad, et Mindfulnessi 8-nädalase kursusega on võimalik rahustada ajus toimuvaid reaktsioone selliselt, et tekib võimekus hakata valima, kuidas soovitakse erinevates olukordades reageerida. Ehk varasemad automaatsed ülereageerimised muutuvad juhitavaks.
Kursuse järel on osaleja:
-
Efektiivsem stressi juhtimises
Kursusel osaleja õpib olema teadlikum oma emotsioonidest, mõtetest ja impulssidest, mis võimaldab olla tal loovam stressirohketes olukordades.
-
Tugevama mentaalse tervisega
Mindfulnessi 8-nädalane kursus treenib osaleja säilenõtkust ning emotsioonide reguleerimise võimet, mis aitab osavamalt toime tulla ärevuse ja depressiooniga.
-
Parema keskendumise võimega
Igapäevased mindfulnessi meditatsioonid parandavad tähelepanu hoidmise ja keskendumise võimet, mis muudavad efektiivsemaks igapäevakohustuste täitmises.
-
Edukam suhete hoidmises
Mindfulnessi 8-nädalane kursus muudab osaleja osavamaks suhtlejaks, kasvatades empaatiavõimet, kaasatundlikkust ja hinnanguvaba kohalolu.
-
Osavam kognitiivses võimekuses
Igapäevane praktikate tegemine aitab parandada mälu, otsuse tegemise võimet ja probleemi lahendamise oskust.
-
Tulemuslikum keerulistes situatsioonides
Mindfulness õpetab toimetulekumehhanisme, mis aitavad eluraskustega lihtsama vaeva ja suurema säilenõtkusega toime tulla.
Mindfulnessi kursuse ülesehitus:
8 nädalat 8 kohtumist
Mindfulnessi 8-nädalase kursuse jooksul kohtume igal nädalal ühe korra. Kohtumised on üldjuhul samal nädalapäeval ja samal kellaajal. Kohtumise pikkus 2,5-3 h. Kokku 24 h auditoorset õpet ja 48 h kodust treeningtundi.
Kohtumiste jooksul räägime uuringutest, teooriast ja teeme praktikaid.
Iganädalane kohtumine toetab kursusel osalejate fookuse hoidmist praktikal, kinnistab ja avardab vahepeal saadud taipamisi ning kasvatab iseseisva praktika tegemise motivatsiooni.
Iga nädal erinev teema ja praktika
Kursus on üles ehitatud 8 erinevale teemale, mis täiendavad üksteist, moodustades kokku terviku.
1.-2. NÄDAL Mis on teadvelolek? Mis on autopiloot? Toetavad suhtumisviisid ja nende mõju ajutööle ja igapäevaelule.
3.-4. NÄDAL Mis on stress? Stressisümptomite äratundmine. Uued viisid stressiga toimetulekuks. Märkamine versus reageerimine.
5.-6. NÄDAL Teadvelolek emotsioonidest ja mõtetest. Kuidas tekitavad emotsioonid ja mõtted stressi ja kuidas neid juhtida?
7.-8. NÄDAL Kuidas heasoovlikkuse kasvatamine vähendab stressi? Kuidas kultiveerida teadlikku stressi juhtimist igapäevaellu?
Kodused praktikad
Iga nädal saavad osalejad teemale vastava 20 min audiomeditatsiooni ja mõned lühemad praktikad, mis aitavad integreerida kohtumisel räägitu igapäevaellu ning muuta teadmised oskusteks.
Maksimaalse tulemuse saavutamiseks on oluline teha koduseid praktikaid 6 päeval 7-st.
Lisaks praktikatele saab iga osaleja 100 lk materjali, mis aitab puudumise korral end tunniga kurssi viia ning täiendada õpitud teadmisi.
Ettevõte edu sõltub iga töötaja edukusest.
Esita päring mindfulnessi kursuse läbiviimise kohta ettevõttes viies ettevõtte töökultuuri ja tulemused uuele tasandile.
Mindfulnessi praktiseerimise kasud ettevõttes:
-
1
Juhid, kes praktiseerivad mindfulnessi praktikaid, on oma kommunikatsioonis kuni 25% tulemuslikumad ning suudavad oma töötajate pühendumist tööle kasvatada kuni 22% (Center for Creative Leadership)
-
2
Töötajad, kes praktiseerivad pidevalt mindfulnessi praktikaid, on kuni 23% rahulolevamad oma tööga ning kogevad kuni 31% vähem läbipõlemist. (American Psychological Association)
-
3
Mindfulnessi kursuse läbija produktiivsus kasvab võrreldes mittepraktiseerjaga kuni 22% ning fookuse hoidmise võimekus kuni 23%. (Journal of Management)
-
4
Mindfulnessi kursuse läbimine töö juures arendab kuni 20% emotsionaalset intelligentsust, kasvatades eneseteadlikkust ja empaatiavõimet. (Journal of Occupation Health Psychology)
-
5
Mindfulnessi kursuse läbimine vähendab kuni 27% konflikte ning kasvatab kuni 20% lahendusele orienteeritust. (Journal of Conflict Management)